Jak na výběr klimatizace?

admin
8069 Views

Klimatizace začíná být samozřejmostí v mnoha českých domácnostech. Uvažujete o ní rovněž? Jak a podle čeho vybrat tu správnou?

Základní dělení klimatizací

Nejprve bude nutné se zaměřit na typ klimatizace, to znamená, zda si koupíme tu mobilní nebo tzv. stacionární. Mobilní klimatizace mají obecně výhodu v nízké pořizovací ceně (nejlevnější modely pořídíte už za cca 5 000 Kč) i v tom, že se nevyžadují žádné dodatečné stavební úpravy, protože teplo se z místnosti vyvádí jednoduše skrze okno. Můžeme ji volně přenášet.

Klimatizace typu split je dělená a je vybavena vnitřní jednotkou (či několika jednotkami) a kompresorem. Ještě pak tato zařízení rozdělujeme dle umístění, nejčastěji se můžete setkat s klimatizací nástěnnou.

Pokud je to možné, jednoznačně je doporučováno si pořídit právě split. Je to z toho důvodu, že mobilní klimatizace vykazuje vyšší míru hlučnosti. Nejtišší splitové modely dosahují hlučnosti asi 20 dB, kdežto u mobilních klimatizací musíme počítat hladinu hluku minimálně o 15 dB vyšší.

Výkon a spotřeba

U klimatizace záleží i na jejím výkonu, přičemž ten se odvíjí od velikosti místnosti, kterou chceme klimatizovat. Vezmeme-li v potaz průměrně velkou místnost o výměře 20 m², potřebovat budeme zařízení s výkonem asi 3 kW. Obecně tak můžeme říci, že i nejslabší typy zvládnou účinně chladit velkou místnost nebo menší byt.

Zásadním parametrem je pro nakupující taktéž spotřeba. Nechceme-li sahat v tomto směru příliš hluboko do kapsy, měli bychom si zvolit minimálně energetickou třídu A či ještě lépe A+. Ty nejlepší modely jsou zařazeny ve třídě A+++.

Údržba klimatizace může vyžadovat pravidelné vylívání nádobky na kondenzát, kde se kumuluje sražená voda. U některých modelů je proto již toto řešeno funkcí automatického výparníku. Voda se zde v plynném skupenství dostává ven spolu s horkým vzduchem. Navíc vás nemine pravidelné čištění filtru (alespoň 1x za 3 měsíce) a kontrola kondenzátoru. Nutností je vždy každoroční servis.