Jak postavit tu nejlepší pergolu?

admin
7925 Views

Pergola bývá definována jako zastřešená stavba, která se staví na zahradách k rodinnému domu. Jejím hlavním účelem většinou bývá, aby umožnila poklidné posezení v letním období. Ať už si chcete vychutnat pouze odpolední kávu nebo strávit večer s přáteli u grilování. Součástí pergoly bývá pevná podlaha, nestojí tedy přímo na trávníku.

Kam pergolu postavit

Umístění bývá velice zásadní a odvíjí se také od mnoha faktorů. K čemu a jak často ji budete využívat? Chcete, aby v ní byl stín nebo si chcete užívat letních paprsků a příjemného vánku? Z jakého materiálu bude její stavba? Bude to holá stavba nebo ji chcete nechat zarůst?

  • Pergola postavená u domu – bývá nejčastějším řešením, protože bývá nejpraktičtější. Jako přístavba k domu opticky zvětšuje jeho velikost. Zároveň je tedy z jedné strany krytá, takže nemusíte řešit větší zimu, pokud si jdete sednout ven v chladnějších dnech. Také je v ní více stínu, než když je pergola postavena do prostoru. Je-li pergola umístěna u doma, pak bývá dost často součástí krk na grilování. Střecha by měla být zkosená z důvodu deště, aby nezatékal podél zdí a nezničil je. Je tedy vhodné si i na pergolu umístit okap. Tento druh posezení je také velice praktický, protože je průchozí z domu. Když jdete grilovat, nemusíte pro nádobí daleko. Materiál použitý na výstavbu bývá většinou dřevo. Někdy je však možné, že použijete materiál jako na dům, aby bylo vše sladěno.
  • Pergola umístěna do prostoru zahrady – i přes to, že pokud ji postavíte přímo uprostřed zahrady, bude asi překážet, stává se to docela často. Tato pergola je vždy stavěna ze dřeva a lidé ji nechávají zarůstat popínavou rostlinou, která utvoří stín a zároveň pocit přírody. Využívá se spíše na odpolední posezení, nikoli grilování, jelikož nebývá součástí. Tvar stavby bývá převážně kulatý. Pokud nejste šikovní ve stavění, pak ji můžete koupit již vcelku, stačí si vybrat.
  • Pergola postavená u plotu – pokud máte plot postavený formou zdi, pak svoji pergolu můžete postavit i na takovém místě. Též plní účel i na grilování, proto je nezbytné mít dostatek potřebných věcí přímo v ní, abyste nemuseli zbytečně chodit pro každý talíř. Stejně tak si udělejte zásobu dřeva, pokud to máte daleko. Její postavení od domu může buď záměrné nebo nucené. Když není jiné místo, pak jste rádi i za zeď. Můžete si ji umístit dále i úmyslně. Pokud trávíte doma příliš času, pak vám posezení na druhé straně zahrady přinese pocit, že jste někde jinde a můžete relaxovat. 

Jaký můžete použít materiál na stavbu

  • dřevěné – vhodné borovicové nebo modřínové dřevo – větší odolnost pro vlhkosti
  • hliníkové
  • kovové