Moderní ložnice

Máte doma starou a sníte o nové? Rozvod není třeba, mluvíme o vaší ložnici

admin
9592 Views

Čím útulněji ložnici zařídíte, tím hezčí sny se vám v ní budou zdát.

A pokud půjdete na výběr jejího vybavení chytře a s rozmyslem, už nebudete muset snít o nové ložnici. Vaše sny pak naberou úplně jiný rozměr.

Pokud stavíte či rekonstruujete, případně máte jakýmkoliv způsobem možnost ovlivnit rozvržení bytu, situujte ložnici spíše do východní části vašeho obydlí. Ráno vás bude příjemně budit ranní slunce a přes den budete mít v místnosti chladivý stín. Pokud to není možné, alespoň ložnici umístěte tak, aby její okna vedla do zahrady, ne do rušné ulice. Zajistíte si tak klidný spánek, který můžete ještě podpořit barevným laděním celé místnosti. Výběr barev, nábytku i doplňků by měl odpovídat účelu místnosti. Tedy měl by vás večer uklidnit a dopomoci k relaxaci po náročném dni a ráno zpříjemnit probouzení.

Tlumené barvy pomohou relaxaci

Barevně volte spíše tlumenější pastelové odstíny, ideálně v kombinaci s bílou. Se sytými barvami se můžete vyřádit na doplňcích. Nebudou vás tolik rušit a celé místnosti to dodá šmrnc. Nejvhodnější barvy do ložnice jsou uklidňující světle modrá, relaxační přírodní zelená, afrodiziakální světle hnědá až béžová a samozřejmě bílá ve všech odstínech. V případě, že se vám podobným barevným schématům podaří podřídit výmalbu i výběr nábytku, nešlápnete vedle.

Máte dostatek úložného prostoru?

Před výběrem nábytku do ložnice si nejdříve rozmyslete, kolik úložného prostoru budete potřebovat. Bude vám stačit malá dvoudílná skříň, protože máte v předsíni velkou vestavěnou? Nebo dáte raději přednost velké skříni okupující celou jednu stěnu ložnice s posuvnými dveřmi prakticky opatřenými zrcadly? Uvítáte další možnost úložného prostoru pod postelemi nebo tuto variantu zavrhujete jako zdroj prachu a nepořádku a raději si pořídíte postelový skelet s postranicemi až k podlaze?

Odpovědi na tyto otázky je dobré mít před návštěvou prodejny již promyšlené.

Postel jako zásadní dominanta

Největší pozornost při výběru nábytku do ložnice věnujte posteli. Postel je prakticky nejdůležitějším kusem nábytku ve vašem bytě. Jak se v noci vyspíte, takový budete mít den a ve výsledku celý život. Rozměry postele volte s ohledem na velikost místnosti a také na počet spáčů. Klasické jednolůžko v rozměrech 80(90) x 200 cm poskytne dostatečný prostor pro jednu osobu. Standardní manželská postel pak nadchne svými 140 x 200 cm. Pokud jste větších rozměrů nebo se chcete jen pohodlněji vyspat, můžete volit tzv. „letiště“ s velkorysými 200 x 200 cm, při nichž už k vám budou i zvukové projevy vaší drahé polovice doléhat z dálky. Vybírat můžete z množství variant čalouněných postelí, u nichž vám odpadne nutnost pořizovat rošt a matraci. Případně můžete pořídit postel samostatně a rošt s matrací poté vybrat poleháváním po prodejně.

Nevyšší pozornost patří…. výběru matrace

Osobně doporučuji výběru matrace věnovat nejvyšší pozornost a nebrat první, kterou uvidíte ve slevě. Vyzkoušejte její tvrdost (z měkké vás budou bolet záda, na příliš tvrdé se budete zase probouzet otlačení), pružnost (neměla by vás při každém drobném pohybu odmrštit vysoko ke stropu) a určitě se zaměřte i na složení materiálu. Na jeho prodyšnost a nezávadnost. Co se týče umístění postele, volte jej tak, aby byl postel přístupná z obou stran. Nikomu se nechce večer přeskakovat partnera. V případě dostatku prostoru oceníte dovybavení postele nočními stolky na odložení knihy, mobilu, budíku a dalších nočních nezbytností.