Pořiďte si moderní nábytek do jídelny

admin
4974 Views

Kdo má to štěstí, že mu dispozice bytu dovoluje samostatnou jídelnu, často si ani neuvědomuje, že správně ji zařídit a vybavit, není úplně jednoduché. Jak tedy na to?

Stůl je základ

Nejdůležitějším prvkem jídelny je určitě stůl. Měl by mít správnou velikost, která se podstatnou měrou odvíjí i od toho, kolik prostoru mu můžete dopřát. Velmi zjednodušeně by se dalo tvrdit, že čím větší, tím lepší. Pakliže nám to dispozice místnosti dovolí, určitě je vhodné velikost stolu raději naddimenzovat než naopak.

Jedna osoba by pro sebe při stolování měla mít plochu alespoň 40 x 60 centimetrů. To znamená potom nejběžnější rozměry stolu 80 x 120 centimetrů. Do menších jídelen patří obdélník nebo čtverec, kdo si může dovolit věnovat stolu více místa, určitě by měl sáhnout po efektním kulatém stolu. Ten je sice na umístění náročnější, na druhou stranu je ovšem stolování u něj podpořeno pocitem, že jste si všichni rovni a nikomu se nedostává jakési výsady sedět v čele.

Ke stolu patří židle

Druhým podstatným elementem jsou přirozeně židle. Vybírat bychom je měli společně se stolem, abychom dokázali odhadnout adekvátní výšku sedáku. Platí, že čalouněné židle jsou znatelně pohodlnější, na druhou stranu židle kovové či dřevěné stačí v případě znečištění pouze otřít.

Materiál stolu i židlí by měl být jednotný, volíme tedy ten, který odpovídá našim požadavkům na estetiku, životnost i údržbu. Co se vzhledu týče, dá se říci, že současní interiéroví designéři se přiklánějí spíše k jednoduchosti. Renesanci si zažívají přírodní materiály, hlavně masiv, ale dýha jako jeho levnější alternativa je bezesporu též přípustná.

Osvětlení, abychom dobře viděli

To poslední, co by ve správně zařízené jídelně nemělo chybět, je vhodné osvětlení. Důležité je primárně to nad jídelním stolem. Častou chybou bývá podcenění velikosti, jednoduše si majitelé jídelen vybírají světlo malé, které neobsáhne celou plochu. Na druhou stranu ale pochopitelně nemůže sedící oslňovat. Nejvhodnější volbou je svítidlo závěsné, u něhož lze regulovat výšku.