Vše co potřebujete vědět o infrasaunách

admin
9957 Views

Saunování je jíž od nepaměti oblíbené, ale také zdraví prospěšné, zpravidla jako prevence před nachlazením a chřipkami a má rovněž řadu pozitivních účinků na lidský organismus.

V posledních letech se vyjma sauny klasické, finské, můžeme setkat se vzrůstající oblibou tzv. infrasauny, kterou je možné si pořídit do domu či bytu a její provoz je uživatelsky více komfortní, než při provozu finské sauny.

Co je infrasauna?

Infrasauna je zařízení, využívající infračerveného, tedy tepelného záření. Nemá tedy nic společného s UV zářením či soláriem. Tepelné záření v infrasauně je o vlnové délce větší, než je vlnová délka viditelného světla. Infračervené paprsky není možné vidět, ale jsou tělem vnímány jako teplo. Infračervené záření zahřívá tělesa přímo, aniž by docházelo k zahřívání okolního vzduchu. Pobytem v infrasauně je tedy prohříváno lidské tělo hluboko do svalové tkáně a dochází k jeho prohřátí a uvolnění celého organismu.

Tím, že teplota v kabině infrasauny není dosahováno takových teplot jako ve finské sauně, nedochází tímto k nežádoucímu zatížení organismu. Teplota se pohybuje okolo 50 °C a do lidského těla se dostane cca 80% teple a zbývajících cca 20% ohřívá okolní prostor.

Lze rozlišovat tři základní druhy infrasaun, a to dle druhu topidla. Jedná se o infrasauny s krabonovým topidlem, které vyzařuje infračervený paprsek v širším spektru než druhý typ infrasauny s keramickým topidlem, které je nejlevnější, nejrychlejší, ale má spotřebu proudu. Karbonové topidlo zahřívá pomaleji, ale efektivněji a rovnoměrněji. Posledním typem je světelné keramické topidlo (Red Light), které je tvořeno z trubice křemičitého skla. K zahřátí dochází ještě rychleji než u keramického topidla. Produkuje nejen sálavé teplo, ale i světlo, které má rovněž na člověka pozitivní vliv.

Saunování v infrasauně

Jak již bylo uvedeno, převážnou část tepelného záření pohlcuje lidské tělo. Infračervený paprsek může proniknout až 4 cm hluboko do kůže, tím dochází k resonanci buněčných tkání v těle, zrychlení krevního oběhu a odstranění nečistot z těla. Sauna má z uvedených důvodů pozitivní účinky na zdraví. Infrasaunu mohou navštěvovat i lidé například s vysokým krevním tlakem, kteří klasickou finskou saunu navštěvovat nemohou. Vždy je však vhodné při konkrétních zdravotních potížích konzultovat před první návštěvou její vhodnost s lékařem.

Účinky infrasauny

Infrasauna pomáhá při bolestech kloubů, zad, svalů, menstruačních bolestech, při léčbě artrózy a revmatické artritidy. Inrasauna podporuje krevní oběh a je vhodná i pro pacienty s vysokým krevním tlakem. Prohřátí organismu zlepšuje imunitu a detoxikaci těla. Pozitivní vliv infračerveného záření je rovněž na pokožku při léčbě akné, ran, ekzémů, pomáhá zpevňovat pokožku aj. Infrasauna rovněž pomáhá při redukci hmotnosti, kdy při saunování spálíte za dobu cca 30 minut přibližně 800 kcal, ale infračervené záření podporuje také metabolismus.

S ohledem na skutečnost, že na trhu je velké množství těchto saun, je při výběru infrasauny třeba myslet nejen na její zdravotní účinky, výběr topidla v závislosti na rychlosti zahřátí a spotřebě proudu, ale také na případné doplňky, jakož i velikost kabiny sauny v závislosti na počtu osob, které ji budou současně užívat.