Vybíráme bazén na zahradu

admin
8939 Views

Bazénů existuje celá řada. Liší se zejména velikostí. Na zahradu u rodinného domu se bazén pořizuje čím dál častěji. Je skvělý zejména v horkých letních měsících.  Je však důležité pořídit si ten správný bazén, který poslouží třeba i řadu let. V tomto článku vám poradím jak bazén vybrat a vše co s tím souvisí.

Typy zahradních bazénů

Bazény určené na zahradu jsou dělané většinou jako nadzemní a v případě, že se přestěhujete, se dají jednoduše složit a přenést na jiné místo. Další variantou jsou bazény zapuštěné, u kterých je nutností provést stavební úpravy pozemku.

Nadzemní bazény

Nadzemní bazény, které se v případě potřeby dají přenést, se rozdělují na dvě kategorie:

  • Nafukovací bazény
  • Bazény s rámovou konstrukcí

Nafukovací bazény se staví velmi snadno. Většinou jsou sice určené pro malé děti, ale využijí je i dospělé. Jejich tvar je kruhový s průměrem 3 – 4 m s hloubkou kolem 100 cm. Od hloubky se odvíjí i cena bazénu. Čím je hloubka větší, tím je také bazén dražší.

Bazény s rámovou konstrukcí jsou sice dražší, oproti těm nafukovacím, nicméně se dají pořídit i za hezké peníze. Na trhu existují kruhové, obdélníkové a oválné tvary rámových bazénů s různými rozměry a hloubkou. Vyráběny jsou z platového nebo kovového materiálu. Pokud bydlíte ve vyšších polohách, kde jsou v zimě i několikastupňové mrazy, je zapotřebí bazén uklidit, případně překrýt fólií. Mráz by totiž mohl bazén poškodit.

Zapuštěné bazény

Zapuštěné bazény jsou moderním a dekorativním typem. Jedná se o větší investici, než u bazénů nadzemních. Tento typ bazénů je vhodný pro všechny, kdo si chtějí zaplavit či skákat do vody. Nevýhodou je náročnější výstavba. Vyrábějí se v mnoha variantách. Jedná se například o bazén z betonu, plastové, fóliové a laminátové bazény. V posledních letech jsou oblíbené i nerezové bazény, které jsou velice odolné, a to i vůči mrazům.    

Tvar bazénu

Volba bazénu také souvisí i s ostatními parametry. Jedním z těchto parametrů je i tvar, mezi které patří kulaté, oválné a obdélníkové bazény.